Nasz adres

Regionalny Zespół
Pieśni i Tańca

KASZUBY z Kartuz

ul. Klasztorna 1
83-300 Kartuzy


 

tel. 512 127 963

e-mail:
rzpitkaszuby1946@gmail.com

Start >> Historia zespołu
Krótka historia Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca KASZUBY z Kartuz PDF Drukuj Email

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby" jest zespołem amatorskim. Jego założycielem była Marta Bistroń. Zespół istnieje od 1946 r. i do dnia dzisiejszego jest propagatorem bogatego folkloru kaszubskiego.

Od chwili powstania i opracowania pierwszego programu występował na różnych imprezach, akademiach i uroczystościach organizowanych na terenie całego kraju i za granicą. Występował między innymi z okazji I rocznicy wyzwolenia Gdańska w 1946 r. (był to pierwszy występ od którego datujemy powstanie zespołu), na III i V Ogólnopolskim Festiwalu Ziem Nadwiślańskich w Płocku, Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Poznaniu i Kazimierzu nad Wisłą, podczas Wystawy Ziem Odzyskanych we Wrocławiu i na Zlocie Młodzieży w Warszawie.

Zespół brał udział we wszystkich odbywających się od 1949 r. Centralnych Dożynkach, między innymi w Krakowie, Opolu, Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy, Lublinie, Olsztynie, Koszalinie oraz kilkakrotnie w Warszawie. Zespół koncertował prawie we wszystkich większych miastach Polski, a  także 80 razy propagował folklor kaszubski poza granicami kraju:...

  • 25 razy w Niemczech,
  • 7 razy w Danii,
  • 3 razy w Holandii, na Węgrzech, we Francji, w Szwecji i Litwie,
  • 2 razy w Kanadzie, Czechach, Bułgarii, Grecji i Włoszech.
  • po jednym razie w Austrii, Andorze, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Anglii, Egipcie, Belgii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Norwegii, Luxemburgu, Łotwie, Macedonii, Rosji, Serbii, Słowacji, Ukrainie, Turcji, Tunezji, Włoszech, Rumunii i Białorusi.


Zespół występował w filmach „Kaszebe", „Noc Świętojańska", „Jadą Gwiżdże", „Degus na Kaszebach", „Nuty Kaszubskie", „Wesele Kaszubskie", „Scena Rybacka", „Ścinanie Kani" oraz ogólnopolskich programach radia i telewizji. W czasie swej działalności '„Kaszuby" odniosły wiele sukcesów na różnych scenach w Polsce. W kategoriach zespołów chóralnych zdobyły 1 miejsce na przeglądach w Warszawie, Olsztynie, Gdańsku i Wejherowie. Zdobywały wiele razy 1 miejsca na różnych przeglądach powiatowych, wojewódzkich i krajowych: 5 razy 1 miejsce na przeglądzie Zespołów Kaszubskich w Chojnicach, 4 miejsce na Festiwalu Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej w Gdańsku, 1 miejsce na II Festiwalu w Słupsku oraz w wielu innych miejscowościach. Dwukrotnie też zespół zajął 3 miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

Za swoje osiągnięcia artystyczne grupa otrzymała szereg nagród, wyróżnień i dyplomów. Odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem 1000-lecia Państwa Polskiego, odznaką „Zasłużony Ziemi Gdańskiej", Medalem Stolema, Medalem 50- i 75-lecia nadania praw miejskich Kartuzom oraz dwa razy nagrodą II stopnia Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury i sztuki. Zespół koncertował prawie we wszystkich większych miastach Polskich.
Repertuar zespołu składa się wyłącznie z piosenek, melodii i tańców pochodzących z regionu kaszubskiego. Elementy składające się na program to obyczaje noworoczne (przebierańcy), noc świętojańska, wesela oraz składanka tańców, gadek i przyśpiewek kaszubskich. „Kaszuby" jako pierwsze wprowadziły do swego programu niespotykane w innych regionach Polski stare instrumenty ludowe: bazuny, diabelskie skrzypce i burczybasy.

Od 1961 roku kierownikiem zespołu jest jego wychowanek Franciszek Kwidziński (w zespole od 1952r.), który od 1 985 r. jest również instruktorem tańca. Instruktorem muzycznym jest: Marceli Łabuda. Kierownik, instruktorzy, kapela i członkowie pracują w zespole społecznie, nie otrzymują i nie otrzymywali nigdy żadnego wynagrodzenia. Zespół liczy obecnie 50 członków w wieku od 16 do 70 lat.